ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Μετά το πρώτο περιβαλλοντικό θέμα, με το οποίο ασχοληθήκαμε, «Τα χταπόδια», ήρθε ο προβληματισμός… Τώρα με τι να καταπιαστούμε; Ιδέες υπήρξαν πολλές. Μία από αυτές ήταν να ασχοληθούμε με μύθους, παραμύθια, εξωτικές διηγήσεις, που ως δάσκαλοι κατά καιρούς είχαμε ακούσει και που πολλές από αυτές ούτε τις ξανακούσαμε ούτε πιθανώς να τις ξανακούσουμε.
Προβληματιστήκαμε για το αν χωράει στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης ένα θέμα, που δεν έχει άμεση σχέση με το φυσικό περιβάλλον και τους κινδύνους του από το σύγχρονο τρόπο ζωής. Επικράτησε όμως η άποψη ότι «περιβάλλον» δεν είναι μόνο το φυσικό, αλλά και το κοινωνικό. Καθώς λοιπόν αλλάζει το κοινωνικό περιβάλλον, θέτει σε κίνδυνο παραδοσιακές μορφές επικοινωνίας.
Μπορεί η άποψη μας αυτή να είναι λανθασμένη, αλλά ήταν μια καλή αφορμή για να ασχοληθούμε στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος με κάτι άλλο πέραν του μαθήματος. Πιστέψτε μας ότι ήταν μεγάλη η ικανοποίηση, που νιώσαμε από την ενασχόλησή μας με το συγκεκριμένο θέμα. Επιπλέον δώσαμε τη χαρά σε γεροντότερους ανθρώπους του νησιού να μοιραστούν μαζί μας όσα από τους παππούδες τους και τις γιαγιάδες τους είχαν μάθει.
Κρυφή μας ελπίδα είναι τα εγγόνια τους μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα να μάθουν και να συνεχίσουν την προφορική παράδοση του τόπου τους.

Κανετούνης Ηλίας

Ευχαριστούμε τους κατοίκους της Αντιπάρου, που με θέρμη στήριξαν την προσπάθειά μας και ιδιαίτερα την κα Μαρίκα Φιλολία, που αποτέλεσε τη βασική πηγή μας στη συλλογή τοπικών μύθων και θρύλων.

ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΦΗΓΗΘΗΚΑΝ:

κα Μαρίκα Φιλολία
κα Μαρία Πατέλη
Η κοιλιά / Η ροδιά / Το βατοκόπι / Τα πρόβατα
κ. Δημήτρης Πατέλης
Ο τεμπέλης / Ο βοσκός και ο χρεωμένος / Το πάπλωμα / Ο τεμπέλης και οι δράκοι
κ. Μανόλης Μωράκης
Το φεγγάρι / Η συκιά
κα Μαρουσώ Φαρούπου
Η γριά που τα ήξερε όλα
κα Ανθούλα Βιάζη
Ο γέρος και τα πνεύματα

Πατήστε με το ποντίκι στους τίτλους για να διαβάσετε τα παραμύθια.

Επικοινωνήστε μαζί μας